Komisija Državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je v sredo, 31. 1. 2023 sestala na prvi seji in obravnavala Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o kmetijstvu, ki ga je Državnemu zboru predložila Vlada, na seji pa ga je predstavila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko.
V razpravi je člane komisije zanimalo, ali predlog zakona dejansko pomeni debirokratizacijo in administrativno razbremenitev kmetov in ali so predvideni ukrepi res nujni za izvajanje SKP. Komisija je izpostavila, da se s predpisovanjem anket in raznovrstnih evidenc kmete vedno bolj obremenjuje z administrativnimi deli ter da je birokratizacije kmetijstva znatno preveč. Ob tem je bila tudi izpostavljena problematika digitalizacije in digitalne pismenosti v kmetijstvu - predvsem med starejšo populacijo. Člani so menili, da sicer zakonsko predvidene prostovoljne ankete niso zagotovilo za pridobitev reprezentativnih, verodostojnih podatkov. Pozdravili pa so predlog, ki se nanaša na delovanje varuha v verigi preskrbe s hrano in opredelitev hitre pomoči. V razpravi je bilo izpostavljeno, da je treba v prihodnje v Zakonu o kmetijstvu urediti odprta vprašanja trajnostnega kmetijstva glede ohranjanja lokalnih semen, vzdržnega števila zveri in divjadi, ki trenutno zaradi preštevilnosti povzroča veliko škode v kmetijstvu ter stremeti k zmanjšanju administrativnih bremen za kmete. Ponovno je bila poudarjena potreba po ureditvi priporočenih odkupnih cen. Komisija je predlog zakona poprala.
V nadaljevanju je ministrica odgovorila na aktualna vprašanja članov komisije glede refinanciranja obrestnih mer, dodatnih sredstev za dokončanje investicij v kmetijstvu, ukrepa mladega prevzemnika in ukrepa za prenos znanja, podpor za male kmetije...
Komisija je sprejela sklepa, da v prihodnje organizira dva posveta glede »Uravnotežene prehranske varnosti v Sloveniji« in »Problematike posledic preštevilčnosti zveri v Sloveniji«, ter se seznanila, da bo v petek, 17. februarja 2023, v Državnem svetu posvet o Zagotavljanju prehranske varnosti v luči predloga Uredbe EU o trajnostni rabi pesticidov.
Foto in video: Benjamin Beci/Fixmedia