Preskoči na glavno vsebino

1. seja Komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj

Zadnje objave

Najbolj obiskano

Vse novice
Pon, 30.01.2023 - 16:03

 

Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je na 1. seji 30. 1. 2023, skupaj z Interesno skupino lokalnih interesov (4. izredna seja), obravnavala Predlog Sklepa o umiku Predloga zakona o ustanovitvi pokrajin (ZUPok), EPA 157-IX, Predloga zakona o financiranju pokrajin (ZFPok), EPA 158-IX, in Predloga zakona o pokrajinah (ZPok), EPA 159-IX, iz zakonodajne procedure, ki ga je v obravnavo predložil državni svetnik Marko Lotrič. 

Predsednik Državnega sveta Marko Lotrič je dal pobudo, da Državni svet iz zakonodajnega postopka umakne navedene predloge pokrajinskih zakonov, da bi pred končnim odločanjem v Državnem zboru opravil dodatna posvetovanja s ključnimi deležniki in poskušal pridobiti njihova soglasja. Po njegovi oceni predstavljajo predlogi pokrajinskih zakonov sicer dobro osnovo za nadaljevanje procesa ustanovitve pokrajin, vendar bi bilo treba nekatere predlagane rešitve, tudi glede na že podana negativna mnenja Vlade ter pripombe reprezentativnih združenj občin in posameznih lokalnih skupnosti, ponovno pretehtati ter po opravljenih dodatnih posvetovanjih ponovno odločati o vložitvi predlogov pokrajinskih zakonov v zakonodajno proceduro. 

Ob izraženih pomislekih nekaterih članov komisije in interesne skupine ter opozorilih, da nas k ustanovitvi pokrajin zavezuje 143. člen Ustave, je večina članov komisije in interesne skupine, predvsem glede na negativno mnenje Vlade in pričakovano zavrnitvijo predlaganih pokrajinskih zakonov v Državnem zboru, podprla pobudo predsednika Državnega sveta. Menili so, da je smiselno, da Državni svet iz zakonodajne procedure umakne predlagane pokrajinske zakone, saj bi s tem pridobili čas za dodatna usklajevanja in iskanje potrebnega političnega soglasje med ključnimi deležniki. Na ta način bi proces ustanovitve pokrajin imel potencialno večje možnosti za uspeh, v kolikor pa dodatna usklajevanja ne bi prinesla premika, pa lahko Državni svet ponovno vloži predloge pokrajinskih zakonov z enako vsebino. Ob zavzemanju za decentralizacijo in ustanovitev pokrajin kot nosilk skladnega regionalnega razvoja sta komisija in interesna skupina tudi sprejeli sklep, da se mora Državni svet istočasno zavezati, da bo ponovno odločal o predlogih pokrajinskih zakonov septembra 2023.

Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je v nadaljevanju seje podprla tudi Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o cestah (ZCes-2A), EPA 500-IX, ki ga je v obravnavo Državnemu zboru predložila Vlada. Kot je ugotovila, se s predlogom zakona odpravlja zakonska anomalija, ki je posledica sprejetega amandmaja k 7. členu na matičnem telesu Državnega zbora v okviru postopka sprejemanja Zakona o cestah (ZCes-2), na podlagi katerega se je posebna ureditev odvoza poškodovanih ali pokvarjenih vozil na avtocestah in hitrih cestah razširila s tovornih vozil tudi na osebna vozila. Komisija je tudi ugotovila, da predlog zakona sledi opozorilom Državnega sveta VI. mandata, ki je na 50. seji 13. 4. 2022 sprejel odložilni veto na Zakon o cestah (ZCes-2) prav zaradi sporne zakonske rešitve glede razširitve prej ne najbolje delujoče ureditve odstranjevanja poškodovanih ali pokvarjenih tovornih vozil z avtocest in hitrih cest še na osebna vozila, ki so bila prej deležna dobro delujočega asistenčnega sistema odvoza. Komisija je pozdravila hiter odziv Vlade, ki se je ob ponovnem odločanju o zakonu v Državnem zboru zavezala, da bo takoj po njegovi uveljavitvi predložila v obravnavo novelo zakona in vzpostavila prvotno dogovorjeno ureditev odvoza poškodovanih ali pokvarjenih vozil z avtocest ali hitrih cest z vsemi ključnimi deležniki.

Foto in video: Benjamin Beci/FIxmedia