Krško, Brežice, Sevnica, 15. november 2024 - Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič se je skupaj s sekretarko Državnega sveta RS dr. Moniko Kirbiš Rojs, državnim svetnikom Gregorjem Korenetom in državno svetnico Saško Kiaro Kumer mudil na regijskem obisku v Posavju. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o romski problematiki, vprašanju vodovarstvenih območij in umeščanju JEK2, ki bi pripomogel k večji energetski neodvisnosti Slovenije. Tudi tokrat je bil eden od poudarkov obiska nujnost regionalizacije Slovenije.
Delovni dan so začeli na Mestni občini Krško, kjer so na sestanku s predstavniki posavskih občin spregovorili o izzivih regije ter o priložnostih za nadaljnji razvoj, pa tudi o stališčih do uvedbe pokrajin, za katere si prizadeva Državni svet RS. Razpravljali so tudi o gradnji drugega bloka Jedrske elektrarne Krško in zaostankih pri umeščanju HE Mokrice. Župan Mestne občine Krško Janez Kerin je izpostavil romsko problematiko, težave s spremembo uredbe o vodovarstvenih območjih, ki onemogoča razvoj občine in vprašanje JEK 2. »Mestna občina Krško se z graditvijo drugega bloka jedrske elektrarne načeloma strinja, lokalno prebivalstvo podpira umeščanje objekta. Ne smemo pozabiti, da Krško z jedrsko elektrarno živi že več kot 40 let. Z JEK2 bi se Slovenija lahko počasi približala samooskrbnosti,« je povedal Kerin. Župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk je dodal, da je odgovorna odločitev o JEK 2 pomembna za bodoče generacije in bistvena za razvoj Slovenije kot konkurenčne države v prihodnosti. »JEK2 pa ne bo samo energetsko pomemben, ampak bo tudi generator služb, raziskovalnih in izobraževalnih,« je dodal župan Občine Brežice Ivan Molan.
»Energetska strategija je vzdržna takrat, ko temelji na mešanici dostopnih energetskih virov, kar potrjujejo tudi številni strokovnjaki. Iz nizkoogljične jedrske energije, ki je alternativa fosilnim gorivom in virom, se napaja kar 14 od 27 držav članic EU. To bi moral biti tudi naš cilj; mešanica dostopnih energetskih virov, ki so v skladu z zelenim prehodom. S tem bi si Slovenija lahko zagotovila visoko stopnjo energetske samozadostnosti,« je ob razpravi o JEK2 povedal predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič. Dodal je, da tudi gospodarstvo podpira gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne JEK2 in želi pri financiranju in nadzoru tudi aktivno sodelovati.
Župani so izpostavili še pomanjkanje nacionalnega strateškega načrta integracije tujcev, beg možganov zaradi pomanjkanja državnih institucij v regiji ter pomanjkanje državnih investicij. »Brežice nimajo ustrezne protipoplavne infrastrukture, s HE Mokrice pa se ne dogaja nič, stvari stojijo zaradi društev, ki blokirajo postopke,« je poudaril župan Občine Brežice Ivan Molan.
Župan Občine Bistrica ob Sotli Franjo Debeljak je izpostavil, da zaradi centralizacije prihaja med regijami in tudi med posameznimi območji v regiji do velikih razlik. »Občina mora namenjati lastna proračunska sredstva, da imajo občani bankomat, saj banke v občini ni, prav tako imamo težave zaradi ukinjanja pošt na podeželju.« Poudaril je, da bi se država morala zavedati, da imajo investicije v vseh delih Slovenije pozitivne učinke, saj se z razvitostjo kraja poveča tudi privlačnost za zasebne investitorje.
Delegacija in predstavniki občin so spregovorili tudi o vzpostavitvi pokrajin. Župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk je poudaril, da je regionalizacija nujna: »Neuspešni poskusi vzpostavitve pokrajin prispevajo k še večji ekonomski in politični centralizaciji. Regije, kot je Posavje, nimajo veliko delovnih mest, ki so plačane iz javnih blagajn, saj tukajšnja delovna mesta temeljijo predvsem na industriji in storitvah.«
Obisk je delegacija nadaljevala na podjetju Gen energija, d. o. o., kjer so se ji pridružili tudi Danijel Levičar, državni sekretar za nacionalni jedrski program ter župana Občine Brežice in Mestne občine Krško. Delegacija je vodstvu vodilne elektroenergetske skupine, ki združuje podjetja za proizvodnjo električne energije, trženje in prodajo ter razvoj, podrobneje predstavila projekt JEK 2. Generalni direktor Gen Energija dr. Dejan Paravan je ob tem povedal, da višji, kot je državni BDP, večja je poraba energije: »Po zaprtju JEK 1 leta 2049 nam bo zmanjkalo približno 74 odstotkov električne energije, kar pomeni, da bi je prav toliko morali uvoziti. Če bomo morali skoraj vso energijo kupovali, bomo izpostavljeni različnim tveganjem.« Dodal je, da ima Slovenija za zapolnitev vrzeli na voljo več virov – fosilni ne pridejo v poštev, torej moramo izbirati med nizkoogljičnimi viri energije. »Da zapolnimo vrzel, bo treba pospešiti uporabo obnovljivih virov, predvsem sonce, in vključiti dodaten vir jedrske energije. Sicer pa bo energetski prehod v vsakem primeru nepredvidljiv, vsi scenariji so namreč negotovi,« je še dodal Paravan.
Delegacija Državnega sveta si je na obisku ogledala tudi Nuklearno elektrarno Krško. »Strokovnjaki ocenjujejo, da se bo poraba električne energije do leta 2050 podvojila. Slovenija bo, tako kot preostali svet, postopoma potrebovala vedno več električne energije – poleg vsega drugega tudi zaradi digitalizacije, robotizacije in umetne inteligence. Prevzeti moramo odgovornost in naslednjim generacijam zagotoviti dovolj električne energije, ob tem pa moramo biti pozorni, da bo ta energija tudi vzdržna, za gospodinjstva in podjetja,« je povedal predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič. »V primerjavi s TEŠ 6 bo JEK 2 manj obremenjujoč za okolje – v celotni življenjski dobi JEK 2 se namreč v elektrarno pripelje toliko materiala, kot se ga porabi v 10 minutah delovanja TEŠ 6,« je še dodal.
Nekdanji predsednik uprave Jedrske elektrarne Krško Stane Rožman je poudaril, da je jedrska energija nedvomno velik del rešitve glede na izzive, s katerimi se sooča svet in z njim Slovenija. »Lahko smo zadovoljni, da je Slovenija ubrala dobro pot za rešitev teh izzivov. Odločila se je za energetsko mešanico, ki bo temeljila predvsem na virih, kot so hidroenergija, obnovljivi viri in jedrska energija. V nasprotju z nekaterimi drugimi evropskimi državami, ki so poskusile preskočiti jedrsko energijo, ni storila te napake. Te države se danes namreč z veliko zamudo vračajo k jedrski energiji.« Dodal je, da lahko smelo načrtujemo prihodnost na temelju širitve jedrske energije, saj imamo dolgoletne izkušnje, kompetentne kadre, znanje in infrastrukturo, ki podpira jedrsko opcijo.
Popoldne se je delegacija sestala še z županom Občine Brežice Ivanom Molanom in županom Občine Sevnica Srečkom Ocvirkom. Ob tem so si ogledali simbol Brežic, vodovodni stolp, ki so ga leta 1914 zgradili za potrebe mestnega vodovoda, sočasno z naftno elektrarno. Zaradi novih in sodobnejših virov pitne vode je vodovodni stolp sčasoma začel izgubljati svojo prvotno funkcijo, leta 1983 pa je bil izključen iz vodovodnega omrežja. Danes je vodovodni stolp edini vodovodni stolp v Sloveniji, ki je v celoti dostopen obiskovalcem in priča o inovativnem načinu preskrbe z vodo na ravninskih območjih na začetku 20. stoletja.
Delegacija je obiskala tudi podjetje Metalika Ship & Yacht Interiors, ki je vodilni slovenski ponudnik notranje opreme za križarke in jahte. Sodobno podjetje odlikuje 90-letna družinska tradicija oblikovanja in izdelave vrhunske notranje opreme. Podjetje je letos prejelo naziv gazele dolenjsko-posavske regije 2024.
Obisk je delegacija sklenila z novinarsko konferenco na čebelarskem posestvu Evin gaj, na kateri so spregovorili o zaključkih obiska Posavske regije.
Foto: Benjamin Beci/DS