Danes, 28. februarja 2023, sta se predsednik Državnega sveta Marko Lotrič in državni svetnik dr. Radovan Stanislav Pejovnik udeležila delovnega sestanka z direktorico Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) dr. Majo Ravnikar in vodji raziskovalnih enot NIB.
Ob robu dogodka sta predsednik DS Marko Lotrič in direktorica NIB podala naslednji izjavi.
Gostiteljica obiska, dr. Maja Ravnikar: »Petnajst let je minilo od prve ideje in projekta realizacije izgradnje Biotehnološkega stičišča nacionalnega inštituta za biologijo. Danes smo skoraj na cilju, saj smo januarja letos v prvi del Biotehnološkega stičišča, kjer prevladujejo laboratoriji in raziskovalni prostori, preselil preko 100 sodelavcev dveh oddelkov - Oddelek za biotehnologijo in sistemsko biologijo ter Oddelek za genetsko toksikologijo in biologija raka. V drugi etapi, konec tega leta, pa se selijo še Oddelek za raziskave organizmov in ekosistemov ter podporne službe. Novi prostori so prelomni korak Nacionalnega inštituta za biologijo, hkrati pa gre za pomembno pridobitev celotne slovenske znanosti. Biologija, biotehnologija in druge sorodne vede namreč sodijo med znanstvena področja z največjim potencialom. Naše nove kapacitete bodo tako omogočale še bolj ambiciozno znanstveno delo, ki obsega tudi strokovno podporo državi in državnim institucijam z raziskavami, monitoringi, analizami in ekspertizami. V Biotehnološkem stičišču imamo sedaj tudi odlične pogoje za še boljše sodelovanje z gospodarstvom, kjer smo raziskovalci z našim znanjem lahko partnerji pri reševanju kompleksnih razvojnih izzivov podjetij.«
Predsednik Državnega sveta Marko Lotrič: »Pomen strokovnosti, usposobljenosti, kakovosti in neodvisnega delovanja institucij kot je Nacionalni inštitut za biologijo se še posebej odrazi v kriznih časih, kot smo jim bili priča nedolgo nazaj, v obdobju pandemije Covida-19. Da pa lahko institucije v kriznih časih hitro in učinkovito odreagirajo in ponudijo tehtne rešitve, ki temeljijo na raziskavah, monitoringih in analizah realnega stanja, mora država zanje imeti posluh in zanje skrbeti ves čas, jim zagotavljati zadostna sredstva in druge pogoje, med katere spadajo tudi ustrezni prostori, za uspešno delovanje in razvoj, da lahko ostanejo v koraku s časom na področju znanstvenih raziskav. Verjamem, da Nacionalni inštitut za biologijo ne le ostaja v koraku s časom, temveč tudi riše smernice na znanstvenem področju, ki se izredno hitro razvija. V Sloveniji, ki jo pogosto označujemo za majhno državo, pri tem pa nemalokrat pozabimo, da imamo ne glede na geografsko majhnost ogromen potencial v znanju in ljudeh, je še kako pomembno, da vsi deležniki vsak s svojim pristopom in v okviru svojih pristojnosti pripomoremo k doseganju skupne vizije: odličnosti. Inovativnost, kakovost ter dobra povezava znanosti z gospodarstvom ob hkratnem posluhu politike je ključnega pomena za celovito rast in razvoj slovenske družbe.«
Foto: Benjamin Beci/Fixmedia