Preskoči na glavno vsebino

Okrogla miza Podravje na preizkušnji: gospodarstvo in obrtništvo med izzivi in priložnostmi

Zadnje objave

Najbolj obiskano

Vse novice
Pet, 11.04.2025 - 14:48

 

Slovenska Bistrica, 11. april 2025 - V organizaciji Državnega sveta Republike Slovenije in Občine Slovenska Bistrica je v okviru 77. tradicionalnega sejma Cvetni petek potekala okrogla miza Podravje na preizkušnji: gospodarstvo in obrtništvo med izzivi in priložnostmi.


Na omizju so sodelovali predsednik Državnega sveta RS in ustanovitelj podjetja LOTRIČ Meroslovje Marko Lotrič, dolgoletni župan Občine Slovenska Bistrica in minister za regionalno politiko in lokalno samoupravo v mandatu Vlade RS 2004-2008 dr. Ivan Žagar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije in obrtnik z več kot 200-letno družinsko tradicijo v gostinstvu Blaž Cvar in predstavnica tretje generacije v družinskem podjetju Jagros d.o.o., Urška Jager. Okroglo mizo je povezovala generalna sekretarka Državnega sveta RS in predsednica Lions kluba Slovenska Bistrica dr. Monika Kirbiš Rojs. Dogodka sta se udeležila tudi državna svetnika Milan Ozimič in Aleš Pulko.


V pogovoru so sogovorniki naslovili aktualno pokojninsko in zdravstveno reformo, davčne obremenitve obrtnih in mikro podjetij ter podali predloge za razbremenitev malega gospodarstva. Spregovorili so tudi o koriščenju evropskih sredstev ter o predlogih Evropske komisije za preusmeritev kohezijskih sredstev na financiranje obrambnih izdatkov.


Predsednik DS RS Marko Lotrič je pojasnil, da za obstoječe upokojence pokojninska reforma ne prinaša veliko sprememb, razen božičnice v višini 150 evrov. »Kljub temu ocenjujem reformo kot pozitivno, saj smo izpolnili obveznost iz Načrta za okrevanje in odpornost, kar je bil tudi cilj na delodajalski strani, da ne bi ogrozili okoli milijarde sredstev iz evropskega proračuna«. V povezavi z novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti je Lotrič spomnil, da je Državni svet RS nanjo sprejel veto, saj pri pripravi novele ni bilo upoštevano mnenje Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora RS in stroke, obstaja dvom o ustavni skladnosti zakona z Ustavo RS, z vidika pacienta pa ne skrajšuje čakalnih dob in ne izboljšuje dostopa do zdravstvenih storitev. Spomnil je, da je Državni svet RS na pobudo delodajalskih organizacij na ustavno sodišče naslovil tudi zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti akta o metodologiji za obračunavanje omrežnine in akta o določitvi tarifnih postavk za omrežnine elektrooperaterjev.


Predsednik OZS Blaž Cvar je izpostavil, da pokojninska reforma ni idealna, je pa nekaj, kar je kompromis med vlado, delodajalci in delojemalci. »Ko je gospodarstvo dobro delujoče in ima veliko število zaposlenih, je to vse, kar potrebujemo, da šolstvo, zdravstvo, infrastruktura in vse ostalo deluje, zato moramo gospodarstvo vzdrževati in mu dajati spodbude, ne pa mu nalagati dodatnih obremenitev,« je opozoril. Dodal je, da če gospodarstvo prispeva denar v proračun, potem tudi pričakuje, da bodo ta sredstva primerno porabljena, da bomo dobili storitev (zdravstveno in drugo), ki jo potrebujemo,« je pojasnil. 


Dr. Ivan Žagar je uvodoma poudaril, da je močna država tista, ki ima dobro razvito celotno območje. Spregovoril je o pomenu kohezijske politike in novih prioritetah Evropske komisije. »Kohezijska politika zagotavlja edina sredstva za investicije in preusmerjanje najprej v zeleno in sedaj pa tudi v obrambno politiko predstavlja velik izziv,« je dejal in pojasnil, da je obrambna varnost pomembna, a po njegovem mnenju ne sodi v kohezijo kot tako. »Kohezijska politika ne more ostati bankomat, ker v tem bankomatu počasi zmanjkuje denarja,« je dejal. Predstavil je ključne gospodarske izzive občine Slovenska Bistrica, med katerimi izstopata dolgotrajen postopek sprejemanja prostorskega načrta občine in otežen dostop do evropskih sredstev. Slabo koriščenje evropskih sredstev s strani Slovenije lahko v prihodnje privede do manj razpoložljivega denarja, saj dajemo vtis, da denarja ne potrebujemo, je opozoril.


Pomemben del razprave se je osredotočil tudi na prenos upravljanja družinskih podjetij na mlajše generacije, pri čemer so sogovorniki izpostavili pomen iskanja ravnovesja med spoštovanjem tradicije in preteklih dosežkov na eni in spodbujanja inovacij na drugi strani. Urška Jager je pojasnila, da pri njih pridruževanje mlajše generacije k podjetju poteka organsko, skladno z željami posameznikov. Marko Lotrič je na drugi strani predstavil skrbno načrtovan prenos družinskega podjetja na mlajšo generacijo (v družini Lotrič so načela prenosa lastništva in upravljanja podjetja zapisali v družinsko ustavo leta 2017). Blaž Cvar je poudaril, da je za uspešen prenos podjetja pomembno, da s procesom začnemo pravočasno, in spomnil, da OZS podjetjem aktivno pomaga pri tem prenosu oziroma prehodu, ter da preko vavčerskega sistema pomaga zagotoviti sredstva, ki so za to potrebna.


V sklepnem delu so sogovorniki izpostavili pomen dela v dobrodelnih organizacijah, katerih namen je prispevati k boljšemu življenju v družbi.
Marko Lotrič je dejal, da je dobrodelnost zasejana v vseh Slovenkah in Slovencih, kar se izkazuje ob najrazličnejših priložnostih. Spomnil je na akcijo zbiranja pomoči za Matica in se zahvalil vsem, ki so že darovali. Blaž Cvar je spomnil, da v okviru OZS deluje Humanitarna ustanova za pomoč obrtnikom, ki obrtnikom pomaga ob naravnih nesrečah ali drugih stiskah, sodelujejo pa tudi pri zbiranju pomoči za Matica. Urška Jager je povedala, da sta pomoč drug drugemu in solidarnost vrednota družinskega podjetja, ter da pomagajo tako zaposlenim, ko to potrebujejo, pa tudi drugim v lokalnem okolju. Dr. Monika Kirbiš Rojs se je ob tej priložnosti zahvalila Občini Slovenska Bistrica in županu dr. Ivanu Žagarju, ki je vedno pripravljen pomagati tudi Lions klubu Slovenska Bistrica, ki mu trenutno predseduje Kirbiš Rojs. Dr. Ivan Žagar je izpostavil pomen prostovoljstva in solidarnosti v okviru društvenih dejavnosti oziroma društev, ki so ključna za hitro odzivanje tudi v času naravnih nesreč. Moderna družba prinaša s seboj odtujenost in temu moramo dati protiutež, je povzel.


Ključne točke srečanja je ob koncu srečanja povzela mag. Brigita Kruder, direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica.
 

Sodelujoči na okrogli mizi.