Preskoči na glavno vsebino

Predsednik DS RS Marko Lotrič na dnevu odprtih vrat ČZS o pomenu trajnostne rasti čebelarstva

Zadnje objave

Najbolj obiskano

Vse novice
Čet, 10.04.2025 - 17:24

 

Lukovica, 10. april 2025 - Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič je v Čebelarskem centru Slovenije na Brdu pri Lukovici nagovoril zbrane na dnevu odprtih vrat Čebelarske zveze Slovenije in 2. Riharjevem dnevu, ob katerem so slovesno obeležili licenciranje predavateljev prve generacije Čebelarske šole Antona Janše iz šestih držav in zasadili lipo. Dogodka se je udeležil tudi državni svetnik Dušan Strnad.


V nagovoru je predsednik DS RS Marko Lotrič poudaril, da ustanovitev prvega predavateljskega zbora Čebelarske šole Antona Janše in licenciranje predavateljev iz Slovenije in tujine predstavlja pomemben korak v smeri ohranjanja tradicije, strokovnega razvoja in trajnostne rasti slovenskega čebelarstva.


Lotrič je spomnil, da je bil Anton Janša, čigar ime nosi šola, prvi zagovornik in učitelj čebelarstva na svetu. »Njegov pristop k čebelarstvu je bil celosten, saj je vključeval tako teoretično znanje kot tudi praktične izkušnje. Njegova metodologija, ki je temeljila na praktičnem usposabljanju, je pri izobraževanju novih generacij čebelarjev ključna še danes,« je dejal. Pojasnil je, da je Anton Janša postavil trdne temelje, na osnovi katerih je bilo mnogo let kasneje čebelarstvo v Sloveniji prepoznano kot pomemben del narodne identitete in je vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.


Predsednik DS RS je nadalje pojasnil, da Državni svet Republike Slovenije že vrsto let aktivno podpira slovensko čebelarstvo. Leta 2015 je Državni svet v želji, da se edinstven pomen čebel in drugih opraševalcev ozavesti na svetovni ravni, podprl prizadevanja Čebelarske zveze Slovenije v smeri, da Organizacija združenih narodov razglasi 20. maj, dan rojstva začetnika modernega čebelarstva Antona Janše, za Svetovni dan čebel. Idejo so 20. decembra 2017 soglasno podprle vse države članice Organizacije združenih narodov.


Lotrič je poudaril, da je čebelarstvo pomembna slovenska tradicionalna dejavnost številnih posameznikov in organiziranih skupin, ki močno prispeva k prepoznavnosti Slovenije v svetu. Izrazil je prepričanje, da bo Čebelarska šola Antona Janše s svojimi izobraževalnimi programi na najvišji ravni pomembno prispevala k strokovnemu razvoju in trajnostni rasti slovenskega čebelarstva, kar pa bo imelo tudi pozitiven vpliv na ohranjanje biodiverzitete in zagotavljanje hrane za ljudi in živali.


Foto: Benjamin Beci/DS.